OKUPILI SE VJERNICI

Preobraženjski zbor u Liješću oživio duh vjere, tradicije i zajedništva

Foto: BrodPress

Bogosluženjem u hramu Presvete Trojice i narodnim zborovanjem, u Liješću je danas obilježen veliki hrišćanski praznik – Preobraženje Gospodnje.

„Poruke vjernicima su uvijek da trebamo proslavljati svoje praznike, prvenstveno Gospodnje praznike. Uvijek smo pozvani da na liturgiju dođemo i to je suština naše vjere, suština našeg vjerovanja je da je liturgija i pričešće ono najvažnije u našim životima“, poručio je otac Jovan Tomić i dodao: „Trebamo da se okupljamo oko crkve jer crkva je stub koja je uvijek srpski narod okupljala. I u najtežim trenucima uvijek je davala snagu da opstanu na svojim ognjištima, pa i kada nismo imali vladara, crkva je bila ta koja je davala snagu ljudima da opstanu na svojim ognjištima“.

Podsjetio je da je Preobraženjski zbog u Liješću oživljen 2021. godine i da crkva zajedno sa mještanima nastoji da na ovaj način okupi, ne samo Liješćane, nego i Brođane, kao i stanovnike drugih opština i gradova.

Ljubica Keler već 41 godinu živi u Njemačkoj, a s obzirom na to da je rođena u Liješću, dolazak u rodno selo i druženje na Preobraženjskom zboru izaziva pozitivna osjećanja i evocira lijepa sjećanja iz prošlosti.

I ove godine, ovaj crkveno-narodni zbor podržala je lokalna samouprava, a načelnik opštine Brod Milan Zečević prisustvovao je molitvi i druženju naroda ovog kraja.

„Lijepo je što Liješće kao najveće selo na našoj opštini ima ovako jedan centralnu društvenu, ali i kulturnu i vjersku manifestaciju koja na bilo koji način okupi ljude, izvede ljude iz njihovih domaćinstava i drago mi je da vidim veliki broj mladih ljudi, djece koja se ovdje igraju i sigurno prenose nekakav veseo duh, duh zajedništva“, poručio je Zečević.

Načelnik opštine je naglasio da Opština nastoji da podrži svaki vid manifestacije, a naročito one koje se odvijaju na seoskom području.

„Crkva kao zasigurno jedan od stubova svakog društvenog razvoja i centralno mjesto okupljanja svih naših građana i ove godine je uspjela da napravi jednu veoma lijepu manifestaciju“, kazao je on.

Među najinteresantnijim aktivnostima bilo je takmičenje u navlačenju konopca u kome su učestvovale četiri ekipe, dvije sa područja opštine Brod – „Konopaši“ i „Klakar“, te po jedna iz Ugnjevika i Svilajnca.

Pobjeda je pripala ekipi „Konopaši“, a podršku u organizacionom smislu dalo je Srpsko sokolsko društvo „Vučjak“.

I ove godine održano je takmičenje u spremanju riblje čorbe, a najbolji fiš je skuvala Lovačka sekcija „Liješće“. Članovi ekipe kažu da su osim kvalitetnih sastojaka, za dobar riblji paprikaš presudni volja i ljubav.

„Recept za dobru čorbu su četiri-pet vrsta ribe. Bijela riba je prva koja se stavlja u fiš. Imali smo otkoštenu mrenu, amura, soma i šarana“, kaže Miodrag Gojković i dodaje da im je iskustvo u kuvanju čobanca, po kome su lovci poznati, pomoglo da skuvaju i dobru riblju čorbu.
Kulturno-umjetnički dio programa bio je rezervisan za nastupe dva domaća i jednog jednog gostujućeg KUD-a.

„Učestvovala su tri društva, naše iz Liješća, ‵Duško Trifunović‵iz Broda i Kulturno-prosvjetno društvo ‵Vaso Pelagić‵ iz Pelagićeva. Prestavila su se sa po dvije koreografije, a Emilija Aleksić i Anđela Grozdanić su otpjevale po jednu pjesmu“, istakla je Jovana Utržen, umjetnički direktor KUD-a „Liješće“.

Dodala je da su liješćanski folkloraši redovni učesnici, ali i organizatori Preobraženjskog zbora.

„Ovaj događaj je značajan za promociju našeg sela, ali i nas kao kulturno-umjetničkog društva. Ovdje dođu sa strane ljudi, malo popričamo sa njima, a evo i sad smo imali priliku da sklopimo nova poznanstva, tako da uvijek imamo od toga koristi“, istakla je Utržen.
Nakon kulturno-umjetničkog dijela programa, uručene su priznanja, a druženje je nastavljeno uz bogatu trpezu koju su pripremili organizatori i učesnici, dok su najmlađi posjetioci mogli da uživaju u njima namijenjenim sadržajima.